Raport “Pomorskie na lekkim gazie”

Raport “Pomorskie na lekkim gazie”

Raport końcowy projektu “Pomorskie na lekkim gazie” rzuca światło na kluczowe aspekty rozwoju gospodarki wodorowej w województwie pomorskim do 2040 r. To nie tylko diagnoza stanu obecnej sytuacji, ale także wizja przyszłości, w której na Pomorzu funkcjonuje rozwinięta gospodarka wodorowa.

 

Pomorze ma liczne atuty, aby z powodzeniem rozwijać projekty wodorowe, takie jak dogodne uwarunkowania środowiskowe czy już istniejące przedsięwzięcia wodorowe. Jednak aby zbudować gospodarkę wodorową, która ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne regionu, służyć jego dekarbonizacji, a przez to także zwiększyć dobrobyt w województwie pomorskim, niezbędne są: 

 • zwiększenie świadomości przedsiębiorców w regionie, 
 • podniesienie poziomu innowacyjności, oraz 
 • stworzenie sprzyjającego środowiska dla rozwoju gospodarki wodorowej. 

 

Budując skuteczną strategię rozwoju gospodarki wodorowej na Pomorzu trzeba też mieć na względzie następujące niepewności:

 • cena zielonego wodoru;
 • model gospodarki wodorowej – scentralizowana czy rozproszona;
 • wykorzystanie wodoru i konkurencja ze strony alternatyw;
 • przesył, dystrybucja i transport wodoru;
 • technologie wodorowe – efektywność i opłacalność; 
 • tempo transformacji energetycznej;
 • polityka klimatyczna;
 • społeczne poparcie dla dekarbonizacji i wodoru;
 • zainteresowanie – i możliwości inwestowania – kapitału zagranicznego w polski wodór;
 • kompetencje niezbędne do budowy gospodarki wodorowej.

 

W raporcie przedstawione zostały scenariusze rozwoju gospodarki wodorowej na Pomorzu. Przyglądając się im. widzimy różne możliwości przyszłości – od walki o uwagę po budowę wodorowych dolin i społeczności. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie wsparcie dla lokalnej przedsiębiorczości oraz uwzględnienie czynników społecznych w planowaniu rozwoju gospodarki wodorowej na Pomorzu.

 

Raport ten stanowi mapę drogową dla Pomorza w drodze do zielonej przyszłości. Jest to wyzwanie, ale również ogromna szansa na stworzenie regionu, który nie tylko dba o środowisko, ale także zapewnia dobrobyt i rozwój dla swoich mieszkańców. 

Pobierz raport!

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.