Raport “Pomorskie na lekkim gazie”
Raport “Pomorskie na lekkim gazie”
Raport końcowy projektu “Pomorskie na lekkim gazie” rzuca światło na kluczowe aspekty rozwoju gospodarki wodorowej w województwie pomorskim do 2040 r. To nie tylko diagnoza stanu obecnej sytuacji, ale także wizja przyszłości, w której na Pomorzu funkcjonuje rozwinięta gospodarka wodorowa.
Pomorze ma liczne atuty, aby z powodzeniem rozwijać projekty wodorowe, takie jak dogodne uwarunkowania środowiskowe czy już istniejące przedsięwzięcia wodorowe. Jednak aby zbudować gospodarkę wodorową, która ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne regionu, służyć jego dekarbonizacji, a przez to także zwiększyć dobrobyt w województwie pomorskim, niezbędne są:
- zwiększenie świadomości przedsiębiorców w regionie,
- podniesienie poziomu innowacyjności, oraz
- stworzenie sprzyjającego środowiska dla rozwoju gospodarki wodorowej.
Budując skuteczną strategię rozwoju gospodarki wodorowej na Pomorzu trzeba też mieć na względzie następujące niepewności:
- cena zielonego wodoru;
- model gospodarki wodorowej – scentralizowana czy rozproszona;
- wykorzystanie wodoru i konkurencja ze strony alternatyw;
- przesył, dystrybucja i transport wodoru;
- technologie wodorowe – efektywność i opłacalność;
- tempo transformacji energetycznej;
- polityka klimatyczna;
- społeczne poparcie dla dekarbonizacji i wodoru;
- zainteresowanie – i możliwości inwestowania – kapitału zagranicznego w polski wodór;
- kompetencje niezbędne do budowy gospodarki wodorowej.
W raporcie przedstawione zostały scenariusze rozwoju gospodarki wodorowej na Pomorzu. Przyglądając się im. widzimy różne możliwości przyszłości – od walki o uwagę po budowę wodorowych dolin i społeczności. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie wsparcie dla lokalnej przedsiębiorczości oraz uwzględnienie czynników społecznych w planowaniu rozwoju gospodarki wodorowej na Pomorzu.
Raport ten stanowi mapę drogową dla Pomorza w drodze do zielonej przyszłości. Jest to wyzwanie, ale również ogromna szansa na stworzenie regionu, który nie tylko dba o środowisko, ale także zapewnia dobrobyt i rozwój dla swoich mieszkańców.