Lekcje z pandemii: szanse na radykalną i trwałą zmianę w państwach Grupy Wyszehradzkiej
Lekcje z pandemii: szanse na radykalną i trwałą zmianę w państwach Grupy Wyszehradzkiej
Powszechnie uznaje się, że pandemia COVID-19 miała negatywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy w skali globalnej. Jednak inną ważną jej konsekwencją jest daleko idące zakłócenie procesów planowania i podejmowania decyzji na niższych – lokalnych i regionalnych – poziomach.
W sytuacji gdy tak wiele podmiotów i organizacji doświadcza nasilonych obaw co do przyszłości, istnieje pilna potrzeba, aby pomóc decydentom – osobom odpowiedzialnym za opracowywanie i wdrażanie strategii – zrozumieć:
- jakie kluczowe trendy, które można było zaobserwować w latach pandemii, mają szansę utrzymać się w okresie odbudowy;
- jakie zjawiska lub działania na niższym szczeblu mogą wpłynąć na trajektorię trendów w taki sposób, aby umożliwić ożywienie gospodarcze.
Celem tego tekstu jest zmotywowanie państw V4 do podjęcia wspólnych działań w odpowiedzi na pojawiające się przed nimi – również wspólne – wyzwania. Pozwoliłoby to im dostosowywać się do nowych, popandemicznych, okoliczności w ich dążeniu do zrównoważonego rozwoju.
Dokument jest podzielony na trzy części. Pierwsza z nich podsumowuje główne wyniki badań i wskazuje pozytywne i negatywne trendy, które najprawdopodobniej będą kształtować przyszłość Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Druga część zawiera rekomendacje, które mają pomóc decydentom w zaprojektowaniu działań umożliwiających oddziaływanie na przewidywane zmiany i ich konsekwencje. W trzeciej przedstawiono metodologię procesu badawczego.
Zapoznaj się z V4 2030 Dokument Programowy.