Transatlantic Trends 2022

Transatlantic Trends 2022

Raport “Transatlantic Trends 2022” wreszcie ujrzał światło dzienne! To jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla tych, którzy chcą na bieżąco śledzić współpracę transatlantycką. Oferuje też kilka ciekawych sygnałów dotyczących przyszłości. 

Społeczność transatlantycka wciąż postrzega USA jako najbardziej wpływowego aktora na kuli ziemskiej, jednak zdaniem respondentów jego wpływy będą maleć w ciągu najbliższych pięciu lat. Co jeszcze bardziej niepokojące dla przyszłej pozycji Stanów Zjednoczonych, to fakt, że młodsi ludzie mają tendencję do mniej pozytywnego postrzegania wpływów USA w świecie niż starsi uczestnicy badania. “Stary hegemon” musi się odmłodzić, by być bardziej atrakcyjnym dla młodzieży – to spore wyzwanie dla polityki zagranicznej USA.

Społeczeństwo żyje w swoistym dysonansie przy ocenie roli Chin w stosunkach międzynarodowych. W kilku krajach respondentom trudno jest jednoznacznie określić Chiny jako partnera, konkurenta lub rywala. Większość opinii publicznej popiera twardsze podejście do Chin – z Francją, Kanadą i Holandią na czele – co ciekawe, jeśli chodzi o nowe technologie, skłaniają się oni ku większej współpracy. Nie wiemy, czy opinia publiczna w końcu zdecyduje, czy Chiny są dobrym czy złym policjantem, ale jesteśmy pewni, że ten dysonans będzie nadal wpływał na podejście społeczności transatlantyckiej do tego kraju w ciągu najbliższych kilku lat. 

Wyniki raportu są sygnałem ostrzegawczym dla Niemiec. Choć Niemcy wciąż są postrzegane jako jeden z najbardziej wiarygodnych partnerów, ich reputacja jako sojusznika odnotowała zauważalny spadek, zwłaszcza w Polsce, Turcji, USA i Hiszpanii. Zapobieżenie temu, by stał się on trendem, może być jednym z największych wyzwań dla transatlantyckiego wektora niemieckiej polityki zagranicznej w kolejnych latach. Powodzenie tego przedsięwzięcia byłoby dobre dla spójności UE.  

Jeśli chodzi o przyszłość stosunków amerykańsko-europejskich, raport zawiera kilka kojących spostrzeżeń. Około 50% społeczeństw wierzy, że stosunki amerykańsko-europejskie pozostaną stabilne w ciągu najbliższych pięciu lat, a 27% uważa, że staną się jeszcze bliższe. Myślenie życzeniowe? Miejmy nadzieję, że nie! 

A co z Polską? 

Można powiedzieć, że Polska pozostaje bastionem Stanów Zjednoczonych we wspólnocie transatlantyckiej. Polacy nie tylko najbardziej pozytywnie oceniają wpływ USA na sprawy globalne, ale są też w czołówce tych, którzy aprobują sposób prowadzenia spraw międzynarodowych przez prezydenta Bidena. Całkiem niezła wiadomość mimo wszystko.

Kliknij po więcej informacji.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.