Szwecja w NATO

Szwecja w NATO

Czy rzeczywiście Sztokholm jest już o krok od dołączenia do Sojuszu?

 

„Erdoğan oczywiście wysłał wniosek do parlamentu, ale w przeciwieństwie do akcesji Finlandii, jednocześnie nie poprosił o priorytetowe zajęcie się sprawą” – zaznacza Karol Wasilewski, z 4CF The Futures Literacy Company. „W dodatku Ankara stale podkreśla, że parlament jest ciałem niezależnym i będzie procedował ustawę w swoim tempie. Natomiast każe to stawiać wniosek, że nie do końca jest to przyspieszenie procesu”. Partia Erdoğana, AKP, wraz z koalicjantami posiada 322 z 600 głosów w tureckim parlamencie. Opozycja wyraziła już swoje poparcie dla przyjęcie Sztokholmu do NATO, w związku z czym zagrożenie odmowy może wynikać jedynie ze zmiany zdania premiera Erdoğana.

 

Szwecja złożyła wniosek akcesyjny do NATO razem z Finlandią 18 maja 2022 roku, po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Kandydatura Sztokholmu przez ponad rok była blokowana żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. Obecnie protokół akcesyjny w obydwu krajach znajduje się na ostatnim etapie potwierdzenia, jednak ani Ankara, ani Budapeszt nie precyzują, kiedy zostanie on ostatecznie ratyfikowany.

 

Posłuchaj całej rozmowy z Karolem Wasilewskim z 4CF.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.