SAnSE: Nowatorska koncepcja ewaluacji Futures Literacy

SAnSE: Nowatorska koncepcja ewaluacji Futures Literacy

SAnSE: Nowatorska koncepcja ewaluacji zaprezentowana przez 4CF na sympozjum UNESCO-PMU: w dążeniu do stworzenia ram ewaluacyjnych Futures Literacy

 

Jaki jest twój poziom futures literacy? Mój wynosi 42. Dobra, żartuję, ale też nie. 

 

Wyzwanie

Zdolność danej osoby do „korzystania z przyszłości”, posiadanie „wysokich umiejętności w zakresie futures literacy” lub „świadomości przyszłości” jest niezwykle trudne do uchwycenia, co stwarza poważne trudności w przedstawianiu jakiejkolwiek aktywności jako zwiększającej umiejętności w zakresie futures literacy . Zdolność danej osoby do rozumienia, przewidywania i przygotowywania się na przyszłość nie powinna być mylona z dokładnością przewidywań dotyczących przyszłości, która, choć teoretycznie łatwiejsza do zmierzenia (poza czasem potrzebnym na takie badania), jest niedopasowana do koncepcji umiejętności posługiwania się przyszłością i współczesnych studiów nad przyszłością.

 

Koncept

Norbert Kołos przedstawia koncept SAnSE

Norbert Kołos przedstawia koncept SAnSE

Mając to wszystko na uwadze, opracowaliśmy koncepcję nowatorskiego narzędzia do oceny i porównywania różnych działań zwiększających świadomość w zakresie przyszłości: Survey for Anticipatory Stance Evolution (SAnSE). Koncepcja ta została pierwotnie opracowana w 4CF na potrzeby projektu UNESCO Imagining Africa’s Futures, ale nigdy nie została wykorzystana w praktyce. Celem SAnSE jest uchwycenie zmian w postrzeganiu przyszłości przez poszczególne osoby w wyniku uczestnictwa w jakimkolwiek działaniu, które ma na celu zwiększenie ich umiejętności w zakresie futures literacy (warsztaty foresightowe, Laboratorium Futures Literacy, czytanie książki lub oglądanie wykładów na temat studiów nad przyszłością itp.) SAnSE ma również na celu porównanie różnych działań pod względem zmiany „postawy antycypacyjnej”, którą wywołują, umożliwiając w ten sposób (teoretycznie) identyfikację bardziej skutecznych podejść. 

Pełen artykuł o metodzie SAnSE dostępny jest w języku angielskim tutaj

 

Sympozjum UNESCO-PMU 2023

Sympozjum UNESCO-PMU 2023

Więcej informacji na temat Sympozjum 

Niestety jest już za późno, aby dołączyć do inspirującego sympozjum UNESCO-PMU, ale dobrą wiadomością jest to, że można przeczytać raport podsumowujący sympozjum, a na stronie wydarzenia można znaleźć biografie prelegentów, a także prezentacje, które zgodzili się udostępnić, w tym prezentację 4CF na temat koncepcji SAnSE (po angielsku). Wygląda też na to, że, może to nie być ostatnie tego typu sympozjum – zdecydowanie nie możemy się doczekać kolejnych!

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.