Polski wodór

Polski wodór

Gospodarka wodorowa znacząco przyspieszyła od 2020 r. Jednak nie każde państwo ma równe szanse w wyścigu o czołowe miejsca w zakresie produkcji wodoru. Zakłada się, że 60% wodoru będzie produkowane przez państwa z najlepszymi warunkami do generowania energii wiatrowej i słonecznej. Choć to stawia Polskę w dość niekorzystnej sytuacji zawsze jest potencjał uczestnictwa naszego kraju w części produkcji i innych skłądowych łańcucha wartości gospodarki wodorowej. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki rozwoju polskim interesariuszom gospodarki wodorowej.

W krótkiej perspektywie konieczne jest jak najszybsza nowelizacja prawa i stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania rynku wodoru w Polsce. Nie obejdzie się bez krajowego systemu wsparcia badań i produkcji wodoru oraz zapewnienia odpowiednich funduszy na ten cel przez państwo. W świetle tego, że to przemysł ciężki stanowi najbardziej perspektywicznego odbiorcę wodoru, bardzo istotne jest określenie ścieżki dekarbonizacji polskiego przemysłu oraz naznaczenia roli w nim zielonego wodoru. Wciąż brakuje koncepcji magazynowania i przesyłania wodoru w naszym kraju.

Skala polskich inicjatyw wodorowych, pomimo, że wiele się o wodorze mówi, jest wciąż bardzo niewielka.  Minimalny jest też udział polskich podmiotów w inicjatywach transeuropejskich. Bez szybkiego działania Polska będzie się oddalać od przynależnego jej miejsca na światowej czy europejskiej mapie wodorowej i stanie się w przeważającej części jedynie konsumentem zagranicznych technologii wodorowych i importerem wodoru, pozbawiając się potencjalnych przychodów, możliwości zatrudnienia i rozwoju technologicznego w tej dziedzinie.

Zdążymy na czas z polskim wodorem? W którym miejscu jest dzisiaj gospodarka wodorowa na świecie i w Europie? Jak wygląda realizacja strategii wodorowej w Polsce? Czy polska zdąży, aby mieć znaczenie na europejskim rynku wodorowym? Poznaj polskie projekty wodorowe!

Zapoznaj się z naszym raportem na temat sytuacji w polskiej gospodarce wodorowej zawierającym listę polskich projektów wodorowych. 

Raport 4CF Polski Wodór

Raport_4CF_Polski_Wodor

 

 

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.