Poezja jako metoda Futures Literacy

Poezja jako metoda Futures Literacy

W naszym szybko zmieniającym się świecie można zadać sobie pytanie, czy istnieje potrzeba, a nawet sens wprowadzania poezji w odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoimy? My twierdzimy, że tak. Podążamy przy tym za tokiem rozumowania biologa Gregory’ego Batesona, który wyjaśnia, że: “Jednym z powodów, dla których poezja jest ważna w poznawaniu świata, jest to, że w poezji zestaw relacji zostaje odwzorowany na poziomie różnorodności w nas, do którego normalnie nie mamy dostępu. Wydobywamy ją w poezji. W poezji możemy dać sobie nawzajem dostęp do zestawu relacji w drugiej osobie i w świecie, którego zazwyczaj nie jesteśmy świadomi, że w nas istnieje. Potrzebujemy więc poezji jako wiedzy o świecie i o nas samych, ze względu na to mapowanie od złożoności do złożoności” (Bateson 1972).

W tym kontekście zespoły 4CF, Finland Futures Research Centre i Climate-KIC zorganizowały półtoragodzinny warsztat podczas konferencji Learning Futures – Futures of Learning. Celem było odkrycie nowych możliwości, w jaki sposób długoterminowość jako temat i poezja jako metoda mogą zostać włączone do procesów wspierających osobiste i zbiorowe umiejętności Futures Literacy.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.