Mikroprocesory – większa samowystarczalność i rosnące koszty

Mikroprocesory – większa samowystarczalność i rosnące koszty

Branża półprzewodników zmaga się ze złożonym otoczeniem naznaczonym przez innowacje technologiczne, zmiany geopolityczne i słabości łańcucha dostaw. Zdolność branży do przystosowania się do tych wyzwań, przy jednoczesnym postępie w projektowaniu mikroprocesorów, procesów produkcyjnych i rosnących wymaganiach zrównoważonego rozwoju, będzie miała kluczowe znaczenie dla kształtowania jej przyszłości. Na zmianę tę wpłynęły wojny handlowe, obawy związane z obronnością narodową oraz uznanie strategicznego znaczenia półprzewodników. 

 

Relokalizacja branży, szczególnie pobudzona kryzysem na Ukrainie, przyspieszyła, a nowe fabryki powstają w Ameryce Północnej i Europie. Co więcej, branża przekształca się dzięki nowym graczom i innowacyjnym technologiom. Przyjęcie architektur RISC-V i tranzystorów nanopłytkowych to przykłady postępu, które stanowią wyzwanie dla tradycyjnych paradygmatów. Europa stara się nadrobić zaległości w globalnym wyścigu mikroprocesorów, zdając sobie sprawę z swoich mocnych stron, takich jak niemalże monopol w produkcji zaawansowanych maszyn dla przemysłu półprzewodników, jednocześnie zmagając się ze swoimi słabymi stronami – możliwościami projektowania chipów i zaopatrzeniem w materiały do produkcji układów scalonych. Inicjatywy takie jak European Chips Act i znaczące inwestycje mają na celu pobudzenie produkcji chipów w regionie. Wyzwania obejmują jednak też takie kwestie jak stworzenie zaawansowanych łańcuchów dostaw dla branży czy rozwiązanie problemu odpadów elektronicznych i niedoborów kadry z odpowiednimi umiejętnościami. Potencjalne kryzysy w dostawach półprzewodników, na które wpływ mają napięcia geopolityczne i rosnące koszty, zagraża wielu branżom na całym świecie, wpływając na dostawy i koszty wielu produktów.

 

Odnosząc się do pozostałych kwestii, stwierdzamy, że prawo Moore’a żyje i jest gotowe wywierać swój wpływ przez co najmniej kolejną dekadę. Jeśli chodzi o konsekwencje amerykańsko-chińskiego impasu, głównymi ofiarami wydają się być nie kto inny jak sama ludzkość i globalna gospodarka. 

 

Dążenie do zwiększenia długoterminowego bezpieczeństwa poprzez samodzielność jawi się jako kosztowne przedsięwzięcie, stojące w opozycji do bardziej opłacalnej ekonomicznie opcji wielopłaszczyznowej współpracy międzynarodowej. Sedno sprawy leży jednak w ocenie wykonalności i celowości współpracy między demokratycznymi i autorytarnymi rządami w celu rozwiązania tych skomplikowanych kwestii.

 

Zapoznaj się z naszym raportem o przyszłości mikroprocesorów!

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.