Maciej Jagaciak o technologicznej zuchwałości człowieka

Maciej Jagaciak o technologicznej zuchwałości człowieka

Technologiczna zuchwałość człowieka. Debata w ramach Festiwalu Przemiany 2021 w Centrum Nauki Kopernik odbyła się 10 października. Uczestnicy dyskutowali o: geoinżynierii, czyli pomysłach na „siłowe” modyfikacje klimatu i podporządkowaniu sobie zmian klimatycznych za pomocą nauki i techniki; ITER i innych rewolucyjnych pomysłach na pozyskiwanie energii;

ucieczce z Ziemi, czyli planach pierwszej załogowej wyprawy na Marsa oraz jego kolonizacji i tzw. terraformacji, czyli stworzeniu na tej planecie, dzięki ludzkiej potędze technologicznej, warunków podobnych do ziemskich.

Paneliści wystawili rachunek energetyczny różnym wizjom przyszłości, aby pokazać, że ambitne wizje pozytywne, które mniej dotyczą technologicznej zuchwałości człowieka i są być może bardziej wymagające pod względem zmian nawyków i przemyślenia dominujących systemów ekonomicznych, zdecydowanie nie są bardziej ambitne niż wyobrażenia, które nadal pozostają głównie w sferze science fiction. Co nie zmienia oczywiście faktu, że innowacje techniczne są potrzebne i do nich również powinno się dążyć.

W dyskusji wzięli udział: dr hab. Paweł Frelik, prof. UW (profesor, Uniwersytet Warszawski), Marcin Popkiewicz (analityk, dziennikarz, portal Nauka o klimacie), Maciej Jagaciak (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością,  Foresight Engineer w 4CF Strategic Foresight). A panel prowadziła Aleksandra Budka (dziennikarka, Radio 357).

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Wojciecha Górskiego 9, 00-033 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.