Konferencja METREX
Konferencja METREX
Podczas konferencji METREX – Sieci Europejskich Regionów i Obszarów Metropolitalnych w Bukareszcie Karol Wasilewski podkreślił, że foresight to kluczowe narzędzie umożliwiające budowanie lepszej przyszłości dla naszych miast i społeczności lokalnych. W swoim wystąpieniu wskazał na potrzebę posiadania przewodnika po przyszłości, konieczność przejścia od budowania scenariuszy do tworzenia strategii, a także udzielił rad, jak skutecznie komunikować wartość foresightu decydentom.
W ramach okrągłego stołu “Główne problemy Europy do roku 2049” z udziałem takich ekspertów, jak prof. Gerry Hassan z University of Dundee, Karol Wasilewski z 4CF The Futures Literacy Company oraz Charles Wemple, Dyrektor Houston Regional Council Association i ekspert w zakresie foresightu, skupiono się na przyszłości obszarów metropolitalnych i całej Europy. Europa znajduje się pod wpływem niepokojących trendów, takich jak wojna na Wschodzie, kryzys demokracji w wielu krajach, degradacja bioróżnorodności oraz wzrost hiperindywidualizmu jako dominującego podejścia. Jednocześnie UE planuje odbudowę swojej konkurencyjności na arenie międzynarodowej. W tej sytuacji pojawiają się kluczowe pytania: jakie są możliwe scenariusze dla przyszłości Europy i jaką rolę mogą odegrać obszary metropolitalne?
Dzięki metodom foresightowym sesja umożliwiła tworzenie wizji przyszłości europejskich regionów metropolitalnych do 2049 roku, uwzględniając wnioski z porannych warsztatów oraz opinie ekspertów w dziedzinie foresightu.
Refleksje po konferencji
„Często narzekamy na brak wizji u decydentów. I nie jest to całkowicie błędne podejście – brak wizji i myślenia długoterminowego może rzeczywiście uczynić z nich zakładników teraźniejszych interesów, a to z kolei może ich powstrzymywać przed śmiałymi działaniami, które mogłyby przyczynić się do rozwoju. Mimo to zachęcam do bardziej zniuansowanego spojrzenia. Owszem, mamy prawo krytykować decydentów, jednak zapominamy, że ich rolą – wynikającą z wyborów, czy to ze strony rad nadzorczych, czy wyborców – jest realizacja bardzo konkretnych, często krótkoterminowych celów. Możemy nie zgadzać się z takim podejściem, widzieć jego wady, ale popadanie w cykl narzekania na rzeczywistość jest mało konstruktywny. Zamiast tego, pamiętajmy, że to my – foresighterzy i stratedzy – jesteśmy odpowiedzialni za przedstawienie korzyści płynących z wykorzystania przyszłości na potrzeby teraźniejszości. To my musimy wyjaśniać zalety naszej pracy i pokazywać decydentom, że umiejętne korzystanie z przyszłości może również pomóc im osiągnąć ich bieżące cele.
Podczas konferencji METREX opowiadałem o projektach 4CF The Futures Literacy Company, w których zastosowanie foresightu pomogło naszym klientom nie tylko w dążeniu do długoterminowych, ale również krótkoterminowych celów. Jeden z tych projektów, jeśli zostanie kontynuowany, ma szansę poprawić jakość życia nas wszystkich. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę mógł podzielić się inspirującą historią o tym, jak 4CF przyczyniło się do pozytywnej zmiany – być może nawet w pewnym sensie „uratowało świat”.
„Perspektywa, którą każdy decydent powinien przyjąć do serca. Integracja foresightu z celami dnia dzisiejszego to nie tylko mądra, ale wręcz konieczna droga do tworzenia trwałego wpływu.” – Karol Wasilewski na konferencji METREX w Bukareszcie