Jak przyspieszyć dekarbonizację w Polsce?

Jak przyspieszyć dekarbonizację w Polsce?

“Najważniejsze co może wydarzyć się na przestrzeni najbliższej dekady, a co przybliżyłoby nas do pełnej dekarbonizacji sektora energetycznego w Polsce to stopniowe, ale konsekwentne i całkowite ograniczanie wszelkich form subsydiów, derogacji i innych form wsparcia finansowego dla energetyki węglowej. Węgiel wciąż stanowi istotną część miksu energetycznego Polski, a bieżący kryzys energetyczny udowodnił nam bardzo naocznie, że choć wydawało się, że liniowa ścieżka wygaszania elektrowni zasilanych węglem jest możliwa do realizacji, była za mało ambitna. Gdybyśmy dziś mieli popyt na węgiel niższy o kilkanaście – kilkadziesiąt procent względem tego, co mamy obecnie, bylibyśmy w innej sytuacji jeśli chodzi o presję związaną z niedoborami i problemami z dystrybucją tego paliwa. Dlatego ograniczanie zachęt czy osłon, którymi wciąż cieszy się spora część energetyki opartej na węglu, jest właściwą drogą do tego, aby urealnić sytuację rynkową tego paliwa, ale też z drugiej strony, aby wskazać, że cele wygaszania węgla jako paliwa są realizowane konsekwentnie, nie ma od tego odwrotu i wszyscy interesariusze zaangażowani w proces transformacji, adaptacji sprawiedliwej transformacji, osłony społeczne, itd. muszą dać z siebie wszystko, dlatego że to taki stopień uzależnienia od węgla jaki mamy dziś okazał się  już i tak w kryzysowych warunkach dużo za wysoki.”

Kacper Nosarzewski, partner w 4CF The Futures Literacy Company 

Obejrzyj relację Kacpra z warsztatu Dekarbonizacja 2050, który 4CF The Futures Literacy Company przeprowadziła we współpracy z Veolia Poland. Na stronie transformacja2050.pl znajdziesz również wypowiedzi innych uczestników.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.