Geografia i ekonomia polityczna sztucznej inteligencji

Geografia i ekonomia polityczna sztucznej inteligencji

“Atlas sztucznej inteligencji” (“Atlas of AI”), książka Kate Crawford wydana przez Yale University Press 2021, mogłaby równie dobrze nosić tytuł “Geografia i ekonomia polityczna sztucznej inteligencji”. Jest to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, książka poświęcona AI. Jej główną wartością jest holistyczne podejście, uwzględniające fakt, że sztuczna inteligencja nie jest wynikiem neutralnego rozwoju technologii w zaciszu laboratoriów zamieszkanych przez naukowców i inżynierów, ale rezultatem złożonej gry, w której najważniejszą rolę odgrywa kapitał i jego właściciele, ośrodki władzy politycznej i niepolitycznej, struktury przemocy i podporządkowania.

Kate Crawford wyjaśnia swój zamiar w wywiadzie dla Technology Review:

“Chciałam […] naprawdę zrozumieć, jak powstaje sztuczna inteligencja w najszerszym sensie. Oznacza to przyjrzenie się zasobom naturalnym, które ją napędzają, energii, którą zużywa, ukrytej pracy w całym łańcuchu dostaw oraz ogromnym ilościom danych, które są pobierane z każdej platformy i urządzenia, z którego korzystamy na co dzień.”

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.