Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Trwa European Economic Congress (Europejski Kongres Gospodarczy) w Katowicach, forum spotkań i debat o wyzwaniach i przyszłości. Tematem szczególnie ważnym i bliskim 4CF Strategic Foresight jest zielona i cyfrowa transformacja i strategie dużych przedsiębiorstw oraz wspólnot lokalnych zmierzające do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju bez uszczerbku dla konkurencyjności. 

Podczas naszego pobytu śledziliśmy szereg wystąpień i debat, z których przedstawiamy wybrane krótkie relacje, które szczególnie zwróciły naszą uwagę. . 

O sztucznej inteligencji i maszynowym uczeniu…

“W fabryce przyszłości są: 1 człowiek i 1 pies. Człowiek jest potrzebny, żeby karmić psa, a pies pilnuje, żeby człowiek niczego nie dotykał.” Maciej T. Zielinski, prezes Siemens w Polsce przypomniał ten stary dowcip, który jest coraz bliższy rzeczywistości, przynajmniej przy nowoczesnych liniach produkcyjnych. Uczenie maszynowe umożliwia to. Ale ten sam rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że z kolei u prezesa Brunona Bartkiewicza w ING Polska ludzi trzeba wciąż wielu – sztuczna inteligencja wspiera bowiem cyberbandytów w kreowaniu zagrożeń dla banków i przede wszystkim klientów.

O OZE…

“Trwa walka o licencje i działki na Bałtyku potrzebne do rozwoju farm wiatrowych offshore. Możliwe jest zamknięcie Bałtyku tylko dla polskich firm? “Local content” istotny, ale finalnie będa to wspólne projekty polskich i zagranicznych firm. Wiele nowych miejsc pracy” – mówili przedstawiciele branży. “Udział polskich podmiotów w projektach budowy morskich farm wiatrowych offshore może wynieść 40%, w przypadku biogazowni “polska zawartość” to 70%, dzięki 15. lat doświadczenia” – powiedział przedstawiciel PFR. Orlen z kolei obwieścił, że chce być liderem offshore w Polsce, szuka też partnerów również w krajach bałtyckich. Prezes Corab wymienił 4 dźwignie rozwoju fotowoltaiki: dostęp do finansowania, gotowe rozwiązania dla SMP, magazyny energii, agroinstalacje.

Regulacje praw człowieka i praw pracowniczych w łańcuchach dostaw…

Odnotowaliśmy też wypowiedź przedstawicielki CMS Cameron McKenna, która potwierdziła hipotezy, które Kacper Nosarzewski z 4CF stawiał na zeszłorocznym EKG, dotyczące spodziewanych regulacji w zakresie praw człowieka i praw pracowniczych w łańcuchach dostaw. Firmy, które nie dbają o standardy i nie audytują dostawców mogą ponieść poważne konsekwencje, zarówno kontraktowe, jak i na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących.

Drugiego dnia Kacper Nosarzewski z 4CF Strategic Foresight miał przyjemność wystąpić w panelu o smart city i społeczeństwie 5.0 i rozmawiać o tym czy możemy traktować inteligentną infrastrukturę jako smart city? Czy inteligente miasta będa rozwijać się zgodnie z potrzebami mieszkańców, czy raczej będa kolonizowane przez dostawców?  Następnie prowadził panel w ramach European Forum of Young Leaders zatytułowany: “Miasta przyszłości. Gdzie i jak chcemy pracować?”

Zawsze miło jest wracać do Katowic na zawsze świetnie zorganizowany EKG, spotykać się i prowadzić interesujące rozmowy z partnerami i potencjalnymi partnerami. Do zobaczenia w następnym roku!

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.