Co możemy zrobić, aby postęp przynosił korzyści wszystkim?

Co możemy zrobić, aby postęp przynosił korzyści wszystkim?

Jak zapewnić, aby postęp, który generujemy, był tak sprawiedliwy, jak to tylko możliwe i rozprzestrzeniał się tak daleko i szeroko, jak można?

 

Zaczerpnięte z Big Think.

 

“Ekonomiści często dyskutują o tym, czy powinniśmy wybrać wzrost gospodarczy czy równość. Wiele osób zakłada, że istnieje kompromis, że, oczywiście, możesz redystrybuować bogactwo, ale to będzie wymagało znacznego postępu w zakresie innowacji. Myślę, że jednym z interesujących ostatnich odkryć wielu mądrych ekonomistów jest to, że wcale nie musi tak być. W rzeczywistości można uzyskać oba te elementy. Istnieją nowe dowody na to, że im większe nierówności, tym mniejszy wzrost gospodarczy i mniejsza innowacyjność. Myślę, że to, co chcemy zrobić, to dać jak największej liczbie osób możliwość “wniesienia wkładu”.

 

W tym sensie ubóstwo jest niezwykłym marnotrawstwem. To nie tylko niemoralne, że w świecie obfitości wciąż żyją ludzie w ubóstwie, ale to także niezwykłe marnotrawstwo. Cierpią na tym również bogaci, ponieważ bezdomny na rogu ulicy, mógł być następnym Einsteinem. Jak wiele talentów zostało tam straconych? Myślę, że nie musimy wybierać między równością szans a wzrostem gospodarczym. Myślę, że powinniśmy dążyć do obu.”- powiedział Rutger Bregman

 

Przeczytaj całą bardzo ciekawą dyskusję. 

 

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy Plac Trzech Krzyży 10/14, 00-499 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.