Anti-Dystopian Congress

Anti-Dystopian Congress

Warto zwrócić uwagę na wspaniałą inicjatywę: Kongres Antydystopijny ku pamięci autora science fiction Stanisława Lema, który w tym roku obchodziłby setne urodziny. Rozmowy o przyszłości, która nie będzie do bani. 

“Teza: przyszłość będzie niedoskonała i chaotyczna, ale wbrew wszystkiemu możemy uczynić ją lepszym miejscem. Częścią kongresu, którego kuratorem jest Isabella Hermann, jest program filmowy przygotowany przez niemieckiego pisarza i teoretyka Georga Seeßlena, który będzie dostępny online za pośrednictwem streamingu. Pod tytułem CZŁOWIEK JUTRA program filmowy będzie odzwierciedlał pojęcie tożsamości i różnorodności w erze sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości. Selekcja ma na celu pokazanie, że filmy pod etykietą Science Fiction mogą być także zupełnie inne: żadnych spektakli z zestawu konstrukcyjnego popularnej mitologii, żadnych fantazji o wiecznej walce, zniszczeniu i apokalipsie, żadnych czołowych postaci w futurystycznych przebraniach. Chodzi o osobiste wizje i transgresje, o film jako eksperyment myślowy i formalny, o swobodniejsze myślenie i narrację wykraczającą poza prosty dualizm utopii i dystopii, o rozumienie przyszłości jako otwartej przestrzeni, która jest czymś więcej niż tylko przedłużeniem teraźniejszości i jej problemów. Chodzi o science fiction jako odważny gatunek.”

Jest to projekt regionalny realizowany przez Goethe Institut w Bratysławie, Budapeszcie, Krakowie, Pradze i Rydze.

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera:

 

 

Zapisując się do naszego newslettera jednocześnie wyrażasz zgodę na przetwarzanie podanych przez Ciebie danych. Administratorem Twoich danych osobowych jest 4CF Sp. z o.o., z siedzibą przy ul. Wojciecha Górskiego 9, 00-033 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu wysyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności drogą e-mailową. Twoje dane będą przetwarzane do czasu odwołania zgody – odpowiedni link będzie zawarty w każdym wysłanym przez nas newsletterze. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przesyłania informacji dotyczących 4CF Sp. z o.o. i jej działalności. Przekazane przez Ciebie dane osobowe możemy przekazywać naszym dostawcom, którym zlecimy usługi związane z przetwarzaniem danych osobowych, np. dostawcom usług IT. Takie podmioty przetwarzają dane na podstawie umowy z nami i tylko zgodnie z naszymi poleceniami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przysługujących Ci prawach oraz o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.