Projekt READJUST
Projekt READJUST

Dowiedz się więcej o wyzwaniach i nierównościach pojawiających się w sektorach rolno-spożywczym i mobilności w związku z zieloną transformacją i transformacją cyfrową. Odkryj, w jaki sposób projekt READJUST wspiera sprawiedliwą transformację, która nikogo nie pozostawia w tyle.
Partnerzy projektu: Fraunhofer ISI, EIT Food, SOLIDAR & Fundacja SOLIDAR, VTT, EURICE – European Research and Project Office GmbH, Uniwersytet Amsterdamski, YAGHMA, EIT Urban Mobility
Naukowcy zidentyfikowali potencjalne i istniejące nierówności w obu sektorach:
Sektor mobilności
- Dostępność mobilności: Platformy cyfrowe i aplikacje mobilne usprawniają usługi współdzielonej mobilności, sprzyjając efektywnemu wykorzystaniu zasobów, ale wykluczają osoby, które nie mogą z tych technologii korzystać.
- Sprawiedliwość proceduralna w mobilności: Technologie cyfrowe, takie jak interaktywne aplikacje mapowe, mogą wzmacniać głos obywateli, pozwalając im dzielić się wzorcami mobilności i wspierać polityki zwiększające sprawiedliwość i pozytywny wpływ na środowisko. Jednak nie wszystkie inicjatywy mają równe zasoby, aby z tych technologii korzystać.
Sektor rolno-spożywczy
- Nierówności rynkowe w rolnictwie precyzyjnym: Rozwiązania rolnictwa precyzyjnego i narzędzia cyfrowe mogą minimalizować wpływ na środowisko i zużycie zasobów. Jednak dane generowane przez te systemy są zazwyczaj własnością agrobiznesu i firm technologicznych, pozostawiając rolnikom ograniczoną kontrolę i brak odpowiednich kompetencji do ich analizy.
- Wpływ technologii rolniczej na rynek pracy: Postęp technologiczny w rolnictwie może prowadzić do utraty miejsc pracy, zwiększając ryzyko wyzysku pracowników. Marginalizowani pracownicy często trafiają na słabo opłacane stanowiska z niewielkimi możliwościami rozwoju.
Poznaj więcej szczegółów o projekcie! Obejrzyj wideo!