Koncepcja Rozwoju Kraju 2050
Koncepcja Rozwoju Kraju 2050
Zdecyduj o wizji rozwoju Polski 2050! Zabierz głos w dyskusji na temat przyszłości i ważnych wyzwań stojących przed Polską w perspektywie 2050 podczas wysłuchań publicznych związanych z pracami Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050.
Zachęcamy firmy i organizacje społeczne do udziału w organizowanych przez Ministerstwo wysłuchaniach publicznych: 17 września – Świat, Europa i Polska; 23 i 24 września – Społeczeństwo i jakość życia; 1 października – Transformacja gospodarki; 8 października – Nowe technologie; 15 października – Środowisko i zielona transformacja
Na temat naszej wizji rozwoju kraju opowie Kacper Nosarzewski, partner w 4CF Strategic Foresight i członek zarządu Polish Society for Futures Studies, prof. dr hab. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Dr Wiktor Szydarowski, Dyrektor Programu ESPON Programme, Jarosław Komża ze Związku Miast Polskich, Barbara Schabowska, Dyrektorka Instytut Adama Mickiewicza, Dr Michał Paca z think tanku Klub Jagielloński.
“Świat, Europa i Polska stoją w obliczu poważnych wyzwań gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Poszczególne miejsca na świecie nie są jednorodne pod względem zasobów i perspektyw rozwojowych, jak choćby UE, USA, państwa azjatyckie, regiony stołeczne, metropolie, małe i średnie miasta, obszary wiejskie, obszary zagrożone trwałą marginalizacją, obszary kurczące się, obszary transgraniczne, czy też obszary przechodzące transformację gospodarczą. Każdy z tych obszarów charakteryzuje się innym potencjałem rozwojowym i mierzy się z innymi wyzwaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
Na wszystkich poziomach – od lokalnego po globalny – pogłębiają się różnice gospodarcze i społeczne między poszczególnymi terytoriami oraz ich mieszkańcami, a wraz z nimi pojawiają się kolejne zagrożenia i presje. Wszystko to wynika m.in. z geopolityki, efektu skali, nierównego dostępu do rynków i wykwalifikowanej siły roboczej, a także różnic w jakości zarządzania i usług publicznych.”
Na pewno nawiążemy do Scenariuszy rozwoju kraju 2050, które 4CF wspólnie z Sobieski Institute oraz Atmoterm SA opracował dla Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w 2019 r.