Maciej Jagaciak o technologicznej zuchwałości człowieka
Maciej Jagaciak o technologicznej zuchwałości człowieka
Technologiczna zuchwałość człowieka. Debata w ramach Festiwalu Przemiany 2021 w Centrum Nauki Kopernik odbyła się 10 października. Uczestnicy dyskutowali o: geoinżynierii, czyli pomysłach na „siłowe” modyfikacje klimatu i podporządkowaniu sobie zmian klimatycznych za pomocą nauki i techniki; ITER i innych rewolucyjnych pomysłach na pozyskiwanie energii;
ucieczce z Ziemi, czyli planach pierwszej załogowej wyprawy na Marsa oraz jego kolonizacji i tzw. terraformacji, czyli stworzeniu na tej planecie, dzięki ludzkiej potędze technologicznej, warunków podobnych do ziemskich.
Paneliści wystawili rachunek energetyczny różnym wizjom przyszłości, aby pokazać, że ambitne wizje pozytywne, które mniej dotyczą technologicznej zuchwałości człowieka i są być może bardziej wymagające pod względem zmian nawyków i przemyślenia dominujących systemów ekonomicznych, zdecydowanie nie są bardziej ambitne niż wyobrażenia, które nadal pozostają głównie w sferze science fiction. Co nie zmienia oczywiście faktu, że innowacje techniczne są potrzebne i do nich również powinno się dążyć.
W dyskusji wzięli udział: dr hab. Paweł Frelik, prof. UW (profesor, Uniwersytet Warszawski), Marcin Popkiewicz (analityk, dziennikarz, portal Nauka o klimacie), Maciej Jagaciak (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością, Foresight Engineer w 4CF Strategic Foresight). A panel prowadziła Aleksandra Budka (dziennikarka, Radio 357).