Polska Koalicja ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (PKZOP)
Raport z badania poziomu certyfikowanego oleju palmowego w Polsce (2021-2022)
Zadanie
Polska Koalicja ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (PKZOP) zamierzała kontynuować badania nad rynkiem oleju palmowego w Polsce, prowadzone w latach 2019-2020. Celem badania było określenie całkowitego zużycia oleju palmowego w Polsce oraz oszacowanie udziału oleju certyfikowanego przez RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil) na polskim rynku. Wyniki miały posłużyć do oceny realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. W związku z tym Polska Koalicja ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego zleciła 4CF przeprowadzenie stosownych badań i opracowanie raportu.
Rozwiązanie
W ramach współpracy 4CF wykonało analizę danych pozyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego oraz certyfikacji RSPO (the Roundtable on Sustainable Palm Oil). Dodatkowo zrealizowane zostało badanie delfickie z udziałem członków Koalicji ds, Zrównoważonego Oleju Palmowego w celu oszacowania perspektyw zmian obecnych trendów zużycia oleju palmowego w Polsce. W badaniu podjęto się rozstrzygnięcia dwóch kluczowych kwestii – ustalenia stopnia realizacji celu strategicznego PKZOP przez członków Koalicji oraz oszacowania zmian poziomu certyfikowanego oleju palmowego na całym rynku do 2030 roku. Badanie zostało przeprowadzone za pośrednictwem internetowego narzędzia do badań delfickich – platformy smart-delphi 4CF HalnyX. Na podstawie powyższych analiz i badania 4CF opracowało raport obejmujący określenie całości zużycia oleju palmowego w Polsce oraz oszacowanie udziału oleju palmowego certyfikowanego RSPO na polskim rynku.
Efekt
Badanie przeprowadzone przez 4CF dla Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego dostarcza cennych informacji na temat rynku oleju palmowego w Polsce oraz jego przyszłości.
Od 2019 roku import oleju palmowego do Polski w postaci surowca nie podlega większym zmianom i spada w tempie 1% w skali roku. Podobnie jest w przypadku importu oleju palmowego w produktach, który podlega niewielkim wahaniom w okolicach 1%. W 2021 r. do Polski trafiło 249 tysięcy ton oleju palmowego w surowcu i około 214 tysiące oleju palmowego w postaci ukrytej. Po uwzględnieniu szacunkowej objętości oleju palmowego eksportowanego w postaci ukrytej, oszacowano, że na polskim rynku w 2021 roku zostało zużyte około 407 tysięcy ton oleju palmowego, jednocześnie wzrosło zużycie oleju palmowego w przeliczeniu na mieszkańca. W 2022 roku import oleju palmowego uległ niewielkiemu spadkowi do 247 tys. ton surowca i 212 tys. ton w postaci ukrytej. Głównymi eksporterami oleju palmowego do Polski pozostają Holandia i Niemcy, jednak w 2022 roku swoje znaczenie zwiększył import bezpośrednio z Holandii (duża część oleju palmowego pochodzącego z Niemiec jest pozyskiwana w Holandii). W związku z dużym wzrostem cen olejów roślinnych i zakazem eksportu z krajów producenckich struktura eksportu uległa zmianie, ale nadal stanowi marginalną część w porównaniu z importem.
Najwyższy udział oleju palmowego certyfikowanego odnotowano w kategorii chemia i kosmetyki – w 2021 roku wyniósł on około 64%. Ten segment odpowiada za około 20% całkowitego popytu na olej palmowy w Polsce. W kategorii żywności poziom oleju palmowego certyfikowanego osiągnął wartość około 62%, co więcej ten sektor odpowiada za około 60% całkowitego popytu na olej palmowy. Poziom certyfikacji przy innych zastosowaniach stanowił 29%, czyli znacznie niżej, niż w pozostałych dwóch kategoriach produktów. Na poziomie całego rynku, w 2021 roku udział oleju palmowego certyfikowanego w Polsce szacuje się na 56% na poziomie certyfikacji Mass Balance i Segregated.
Wykorzystanie oleju palmowego jest tematem wywołującym dyskusję zarówno na poziomie decydentów, jak również budzi kontrowersje wśród społeczeństwa. Dzięki uznanym organizacjom ekologicznym takim jak WWF czy IUCN wzrasta świadomość dotycząca szkodliwości wykluczania oleju palmowego z produkcji i dostrzegana jest konieczność pozyskiwania tego surowca ze zrównoważonych źródeł. Certyfikacja RSPO staje się rozpoznawalnym symbolem jakości, gwarantującym przestrzeganie norm środowiskowych i społecznych. W Polsce, dzięki działaniom instytucji takich jak Polska Koalicja na rzecz Zrównoważonego Oleju Palmowego, rośnie udział certyfikowanego oleju palmowego, co przyczynia się do bardziej zrównoważonej produkcji w tym sektorze.
Raport: na stronie głównej