Perspektywy ograniczenia marnowania żywności w Polsce do roku 2030

Federacja Polskich Banków Żywności

Zadanie

FPBŻ zgłosiło się do nas z zadaniem przeprowadzenia badania, które pomogłoby określić perspektywy ograniczania zjawiska marnowania żywności w Polsce do roku 2030. Badanie było częścią dużego projektu Development of a food waste monitoring system and an effective program for rationalizing food losses and reducing food waste – PROM project.

Rozwiązanie

W celu oszacowania możliwych zmian w skali marnowania żywności w Polsce do roku 2030 zaprojektowano i przeprowadzono badanie Delphi w czasie rzeczywistym na platformie internetowej 4CF HalnyX. Do udziału w internetowym badaniu Delphi zaproszono łącznie 11 wybranych ekspertów – badaczy i aktywistów zajmujących się tematem marnowania żywności. Badanie odbywało się w dwóch etapach: celem pierwszego była diagnoza perspektyw zmian; celem drugiego – identyfikacja najbardziej efektywnych strategii przeciwdziałających marnowaniu żywności.

Efekt

Eksperci oszacowali, że prawdopodobieństwo spełnienia przez Polskę celu redukcji marnotrawienia żywności o 50% względem poziomu z 2014 roku (cel wyznaczony przez Parlament Europejski) jest niskie (23,4%). Był to jasny sygnał dla interesariuszy i decydentów, że bez podjęcia dodatkowych działań realizacja tego celu jest poważnie zagrożona. Ponadto eksperci wskazali te ogniwa łańcucha produkcji żywności, w których straty są największe, a także te, w których potencjał na redukcję jest najwyższy. Eksperci ocenili także 17 strategii przeciwdziałania marnowaniu żywności w Polsce. Za jedne z najskuteczniejszych uznano m.in. zastosowanie cyfrowych technologii do monitorowania czasu przydatności do spożycia oraz dostosowanie wielkości sprzedawanych porcji jedzenia do zapotrzebowań klientów.