Foresight branży chemicznej – Chem4EU

DG GROW (Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP) Komisji Europejskiej

Zadanie

Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP UE zleciła przeprowadzenie analizy strategicznej, której celem było zidentyfikowanie 20 najbardziej krytycznych substancji z punktu widzenia europejskiej strategii transformacji gospodarki na gospodarkę zieloną i cyfrową.  Wyniki badania miały służyć do uniezależnienia europejskiej gospodarki na kryzysy związane z brakiem dostępności materiałów krytycznych.

Rozwiązanie

Projekt był realizowany w konsorcjum, w skład którego weszło Steinbeis Europa Zentrum, TNO i 4CF. W ramach rocznego projektu opracowano metodologię badawczą, w której wykorzystano takie narzędzia jak patentometria i bibliometria, badanie Delfi z wykorzystaniem platformy internetowej 4CF Halnyx, Macierz 4CF, analizę scenariuszową, analizę łańcuchów wartości i roadmapping, a także trzy warsztaty z przedstawicielami europejskiego przemysłu.

Efekt

Dyrekcja Generalna otrzymała raport z badania, w którym nie tylko zidentyfikowano 20 najbardziej krytycznych substancji z punktu widzenia zielonej i cyfrowej transformacji, lecz także przygotowano dla każdego z kluczowych łańcuchów wartości mapy drogowe wraz z rekomendacjami, nakierowanymi na maksymalne wykorzystanie potencjału obecnych i przyszłych innowacji technologicznych i zabezpieczenie bezpieczeństwa dopełnienia zielonej i cyfrowej transformacji europejskiej gospodarki zgodnie z założonym planem. Choć projekt był zlecony przede wszystkim z myślą o europejskim przemyśle chemicznym, to kluczowy wniosek płynący z analizy dotyczył metali takich jak lit czy beryl, których złoża w Europie są zbyt małe na realizację planu transformacji gospodarki. Jest to wyraźny sygnał dla decydentów, że konieczne jest poszukiwanie innowacyjnych alternatyw materiałowych, by zabezpieczyć powodzenie transformacji i niezależność gospodarki Europy.