4CF Surf the Future

I recommend 4CF as a dependable partner in Strategic Foresight and Futures Literacy for policy-making and Strategy.

Riel Miller, Foresight Director, UNESCO

Wyniki projektów, jak i sposób, w jaki były realizowane, przekonują mnie o profesjonalizmie i nowatorstwie firmy 4CF na rynku polskim.

Krystian Chmielewski, VicePresident Kongsberg Defence & Aerospace Polska

4CF provided foresight expertise at a highest level of professional skill.

Alberte Ruud, Senior Advisor, Norwegian Public Road Administration

Eksperci firmy 4CF z powodzeniem wdrożyli narzędzie do badań delfickich w czasie rzeczywistym HalnyX na potrzeby prac eksperckich.

Irena Pichola, Partner, Członek Zarządu, Deloitte Advisory Sp. z o.o.

Firma 4CF świadczy usługi z zakresu Foresightu Biznesowego na najwyższym poziomie.

Marcin Kubajczyk, Dyrektor Marketingu, Hoop Polska
Strategia i program rozwoju
Zastosowanie: Szerokie zastosowanie na wszystkich etapach procesu strategicznego, w każdym rodzaju organizacji. Wszędzie tam, gdzie liczy się wypracowanie i ocena zestawu rozwiązań dla zadanego problemu.
Metoda: Jest to metoda ekspercko-warsztatowa. W zależności od problemu może być stosowana naprzemiennie z innymi metodami – celem wypracowania listy rozwiązań dla zadanego problemu i ich weryfikacji i oceny, także w sposób iteracyjny. W najprostszym ujęciu obejmuje dwa etapy:

  • Etap ekspercki – w którym zespół ekspertów przygotowuje pierwszy zestaw rozwiązań (np. scenariusze, przykłady produktów, zestawy technologii)
  • Etap sesji – w którym organizowane są sesje z interesariuszami, których celem jest wygenerowanie alternatyw do przyjętych rozwiązań, uzupełnienie listy dostępnych opcji oraz ich weryfikacja i ocena. Na etapie sesji wykorzystywane metodyki dostosowuje się do omawianej problematyki.

Dzięki tej metodzie można w stosunkowo krótkim czasie wygenerować, zweryfikować i odpowiednio dostosować m.in. scenariusze działania, rozwiązania i produkty dla klientów, zestawy kluczowych technologii, założenia dokumentów strategicznych.